ÉRDEKES NÉZŐPONT.. HOGY VAN EGY ILYEN NÉZŐPONTOM
2024. nov. 4. 9:34 ,
Nincsenek hozzászólások
A nézőpontunk teremti a valóságunkat
Ahogyan az ismert mondás tartja, „minden az, aminek gondoljuk”. A nézőpontunk, azaz a világról és önmagunkról alkotott meggyőződéseink, hiedelmeink és érzéseink rendkívül erőteljesen befolyásolják az életünket és a körülöttünk lévő világot. Ahelyett, hogy pusztán objektív megfigyelők lennénk, mi magunk alakítjuk azt a valóságot azáltal, hogy ítélkezünk, dolgokat jónak, vagy rossznak állítunk be.
A nézőpontunk olyan szűrő, amely által értelmezzük és érzékeljük a külvilágot. Ez a szűrő színezi az érzéseinket, a gondolatainkat és a cselekedeteinket. Ha például úgy gondoljuk, hogy a világ ellenséges hely, akkor minden helyzetet ebből a szemszögből értékelünk, és a félelem, a bizonytalanság és a harag érzését keltjük magunkban és magunk körül.
Azonban fontos megérteni, hogy a nézőpontunk nem valami fix, feloldhatatlan dolog. Épp ellenkezőleg, rugalmas és formálható, sőt elengedhető. Amikor megkérdőjelezzük a nézőpontjainkat, képesek vagyunk szabadon szemlélni a körülöttünk lévő világot.
Az Access Consciousness egyik alapeszköze éppen arra tanít minket, hogy kérdőjelezzük és lágyítsuk meg a nézőpontjainkat annak érdekében, hogy könnyedséget teremtsünk a világunkban. Azáltal, hogy megkérdőjelezzük a berögzült hiedelmeinket és nyitottak vagyunk az új lehetőségek befogadására, képesek vagyunk kibontakozni és fejlődni. Végül is, a nézőpontunk nemcsak azt határozza meg, hogy hogyan látjuk a világot, hanem azt is, hogy hogyan érezzük magunkat benne.
Érdekes nézőpont, van egy ilyen nézőpontom
Ne harcolj az igazadért, ne próbálj másokat meggyőzni a saját nézőpontjaidról. Mindenki saját valóságában él és ritkán fogadnak el olyan nézeteket, melyek eltérnek az övéktől. Hagyd el az igazadhoz való ragaszkodást, és engedd meg másoknak, hogy a saját nézőpontjukat megtartsák. Nem kell elfogadnod mások álláspontjait, de nem is kell velük vitatkoznod vagy bizonyítanod, hogy tévednek. Amikor megszabadulsz az igazadhoz való ragaszkodástól, és lehetővé teszed másoknak, hogy saját nézeteiket tartsák, az a valódi megengedés.
Ekkor nem teszed mások nézőpontjait fontosabbá, mint a sajátodét. Nem azonosulsz mások nézőpontjaival, nem tekinted azokat rögtön igaznak, de nem is állsz ellen nekik, nem akarod megmagyarázni, hogy azok pedig helytelenek.
Az „Érdekes nézőpont” arra tanít, hogy ne fogadjunk el semmit kész tényként, hanem tekintsünk rá csupán érdekes nézőpontként. Amikor elkezdjük alkalmazni ezt az eszközt, rájövünk, hogy a dolgoknak sokféle megközelítése lehet.
Az „Érdekes nézőpont” alkalmazása segít kibővíteni a látókörünket, megszüntetni a korlátokat és az ítéleteinket és új lehetőségeket teremteni az életünkben. Ezenkívül segít elengedni a negatív érzelmeket és reakciókat, és megnyitja az utat a változás és a fejlődés felé.
Az érdekes nézőpont alapvetően azt jelenti, hogy tartózkodunk az ítélkezéstől mindennel és mindenkivel szemben.
Ez egy olyan állapot, amelyben teljes szabadságot tapasztalhatsz, és elfogadóvá válsz. Amikor nem követed az ítéleteket, nem kategorizálod a dolgokat jóként vagy rosszként, és nem ítélkezel sem saját magad, sem mások felett. Nem tartod a saját nézőpontjaidat abszolút igazságnak, és nem próbálod rákényszeríteni másokra sem. Nem szolgálod ki a saját nézőpontjaidat, hogy azokat bizonyítsd, és nem próbálod rávenni másokat arra, hogy egyetértsenek veled csak azért, hogy erősítsék a nézeteket.
Amikor a „minden egy érdekes nézőpont” eszközt alkalmazod a mindennapokban, nem hagyod, hogy mások ítéletei befolyásoljanak téged. Ennek a gyakorlatnak a használata során nem lesz számodra fontos a saját nézőpontjaidhoz való ragaszkodás vagy azok igazolása, és nem is fogsz ellenállni mások nézőpontjainak. A megengedő állapot felszabadít az ítéletektől, megfeleléstől és az önigazolásoktól. Az eszköz használatával jóval kevesebb konfliktus lesz az életedben.
Hogy használd az eszközt?
Minden alkalommal, amikor észreveszed, hogy ítélkezel vagy bármiféle következtetést vonsz le, mondogasd el magadban többször: "Érdekes nézőpont, hogy van egy ilyen nézőpontom. Érdekes nézőpont, hogy van egy ilyen nézőpontom. Érdekes nézőpont, hogy ez az álláspontom."
Tedd ezt addig, amíg a feszültség nem múlik és könnyedséget nem érzékelsz a dologgal kapcsolatban.
Akkor is használhatod ezt az eszközt, ha valaki felidegesít és mielőtt reakcióba mennél: „Érdekes nézőpont, van egy ilyen nézőpontja. Érdekes nézőpont, ez a nézőpontja."
Tedd ezt egészen addig, amíg világossá nem válik számodra, hogy ez is csak egy nézőpont.
Fontos! Ezeket soha nem a másik személynek mondjuk. A Te dolgod kizárólag a saját nézőpontod, az ő nézőpontja az ő dolga.
Ez az eszköz tehát alapvetően kimozdít a nézőponttal való összhangból és egyetértésből, vagy az avval való ellenállásból és reakcióból és átkerülsz általa a megengedés terébe.
Mások nézőpontjai ugyanis nem jelentenek semmit, hacsak nem úgy döntesz, hogy igazodsz hozzájuk és egyetértesz velük, vagy ellenállsz nekik, reagálsz rájuk, és jelentőséget tulajdonítasz neki.
FORRÁS: Relax Zóna® Véh Ágota 2024